Güvenli İnternet Günü Etkinliği BTK’da Düzenlendi
13 Şubat 2024

Güvenli İnternet Günü etkinliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde düzenlendi. “Hep birlikte daha iyi bir internete” ana temasıyla düzenlenen etkinlik Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Uraloğlu, bilginin doğru kaynaklardan güvenilir şekilde iletilmesinin her devletin ve toplumun gündeminde olduğunu belirtti. Uraloğlu, bilgiye erişim konusunda sıkıntı çekilmeyen bir çağda yaşandığını ancak bununla birlikte insanlığın hiç olmadığı kadar manipülasyona ve dezenformasyona açık bir hale geldiğini vurguladı.

İnternetin özellikle son 25 yılda alışkanlıkları, zorunlulukları değiştirip dönüştürdüğünün altını çizen Uraloğlu, "Hayatımızın başrolünde internet bağlantısı bulunan mobil cihazlar var. Bireysel kullanıcılar açısından riskleri ve tehditleri bünyesinde barındıran bu yeni dönem, 7 gün 24 saat kesintisiz internet verilebilen sistemlerle hayatımıza değer kattı." dedi.

Çocuklarımızı ve Gençlerimizi İnternet Dünyasında Yalnız Bırakmayın

Son birkaç yıldır internetin, ihtiyaç doğduğunda kullanılan bir yol, bir araç olmaktan çıktığını vurgulayan Uraloğlu, "İnternetin yeni bir kültürel mekan, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkması, küresel değerlerin, alışkanlıkların değişmesini de sağladı. Zamanının büyük kısmını internette geçiren gençlerimizin 'değerlerini' artık sadece ailesi ya da çevresindeki insanlar belirlemiyor. Maalesef sosyal medya ağları aracılığıyla internet, kültürü belirliyor. Bu nedenle bir ebeveynin, nasıl ki kendi çocuğunun evin dışında, nerede, kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa, dijital dünyada da çocukların kontrolsüz bırakılması, tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Tüm anne babalara sesleniyorum, çocuklarımızı, gençlerimizi başıboş ve uçsuz bucaksız bir ortam olan internet dünyasında yalnız bırakmayın. Farklı koruma ve güvenlik yöntemleriyle onları dijital alemin kötülüklerinden uzak tutun. İnterneti güvenli şekilde kullanmanın yollarını öğrenmek ve uygulamak hepimizin sorumluluğunda." şeklinde konuştu.

Bakan Uraloğlu, günlük internet kullanım süresinin, dünyada 6 saat 40 dakika iken Türkiye'de bu rakamın 6 saat 57 dakika, yani yaklaşık 7 saat olduğunu söyledi. Sosyal medya kullanım süresinin ise dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye'de 2 saat 44 dakika olduğunu, yani yaklaşık 3 saati bulduğunu belirten Uraloğlu, "Dolayısıyla bu alan asla boş bırakılmaması ve ciddiyetle ele alınması gereken bir konu. Bakanlık olarak Güvenli İnternet Günü vesilesiyle vatandaşlarımızı dijital dünyada güvende tutmanın yolları konusunda bilinçlendirmek istiyoruz." dedi.

Deprem Bölgesinde 2 Bin 500 Öğrenciye Eğitim Verildi

Dijital platformlarda karşılaşılan sorunlardan birinin bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Uraloğlu, internetin ve sosyal medya platformlarının bilinçli kullanılması ve dijital okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini de ifade etti.

Siber zorbalık, çocukların çevrim içi istismarı, sosyal medya ve oyun bağımlılığı gibi pek çok dijital riskin çocukları ve gençleri tehdit ettiğini dile getiren Uraloğlu, "İşte bu tehlikelere karşı 2016'da BTK bünyesinde Güvenli İnternet Merkezi'ni kurduk. Merkezimizde 2023'te gerçekleştirilen 167 eğitim ve seminerle yaklaşık 26 bin kişiye 'İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı' eğitimini verdik. Böylece son 5 yılda 824 eğitim ve seminerle 116 bin kişiye ulaştık." ifadelerini kullandı.

Uraloğlu, "İnternet Yardım Merkezi" ile internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı kapsamında kullanıcıların internet ortamlarında yaşadıkları sorunlara çözüm önerileri sunduklarını kaydetti. "ALO 141 İnternet Bilgi Destek Hattı" ile de dijital ortamlarda yaşanan sorunların çözüme kavuşturulduğuna dikkat çeken Bakan Uraloğlu, "2023 itibarıyla 70 binden fazla çağrıya cevap verdik. 2017'de hayata geçirilen Güvenli Mobil İnternet Tırı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem bölgelerine gitti ve Adıyaman ve Hatay illerindeki çadır kentlerde 7-13 yaş arası 2 bin 500 öğrenciye robotik kodlama eğitimi verdi." diye konuştu.

BTK'nın ücretsiz güvenli internet hizmetinden gönüllü yararlanan yaklaşık 40 milyon abonenin bulunduğunu belirten Uraloğlu, bütün vatandaşlara, temiz ve güvenli bir dijital dünya sunmanın en önemli hedefleri arasında olduğunu ve bu hedefe ulaşabilmek için her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

USOM Geçen Hafta 66 Milyon Zararlı İsteği Engelledi

Uraloğlu, dijital dönüşümün getirdiği fırsatlar ve zorluklarla birlikte siber güvenlik konusunun da büyük bir önem taşıdığına dikkati çekti. Bakanlık olarak ülkede dijital alanda güvenliği sağlamaya odaklandıklarını dile getiren Bakan Uraloğlu, “Dünya genelinde her yıl 1 milyondan fazla siber saldırı gerçekleştiriliyor. Bu da neredeyse her 39 saniyede bir siber saldırı gerçekleştiği anlamına geliyor. 2023'te dünya genelinde 8 trilyon doların üzerinde siber suç maliyetinin olduğu tahmin ediliyor. Siber güvenlik konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde iş birlikleri kurarak, siber tehditlere karşı etkin bir mücadele yürütüyoruz. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'mizce (USOM) bugüne kadar yerli yazılımlarımızla engellenen 314 binden fazla zararlı bağlantıyı engelleyememiş olsaydık vatandaşlarımız sadece geçtiğimiz hafta içinde 66 milyona yakın zararlı isteğin hedefi haline gelecekti." dedi.

Çocukların ve gençlerin dijital medya ortamlarının etkisiyle çeşitli dijital sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığına değinen Uraloğlu, Güvenli İnternet Günü'nün, interneti güvenli ve sağlıklı kullanmak için farkındalık oluşturulacak fırsatlar sunduğunu ifade etti.

Bakan Uraloğlu, "Bugünü bir başlangıç olarak görmeli ve güvenli internet kullanımı konusunda çaba göstermeliyiz. Birlikte hareket ederek internetin sunduğu olanaklardan faydalanabilir ve güvenli bir dijital gelecek inşa edebiliriz." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Güvenli İnternet Merkezi ile Farkındalık Artırılıyor

Düzenlenen etkinlikte konuşan Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, “Bilişim teknolojilerinden biri olan internet günümüzde insanların yaşamında kendine önemli bir yer edinen, her gelir ve yaş grubundan birçok insan tarafından kullanılan ve her geçen gün erişiminin arttığı bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatımızın her alanında varlığı ile bir parçamız olmasının ötesinde internet, dünyayı küçücük bir köy haline getirdi. Artık ulaşmak istediğimiz her şey ceplerimizdeki telefonlara sığdı.” dedi.

Karagözoğlu, “İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte özellikle internet üzerinden iletişimin en önemli aracı olan sosyal paylaşım ağları bireylere enformasyon, düşünce, ilgi ve bilgi paylaşım imkânı tanıyarak karşılıklı etkileşim ortamı sağlarken, bir yandan da bilinçsizce kullanımı çocuk ve gençler başta olmak üzere her yaştaki birey için tehlike arz ediyor. Bu nedenle, çocukların ve gençlerin, internetin zararlı içeriklerinden korunmasını sağlamak amacı ile ülkemizin de dahil olduğu pek çok ülkede düzenleyici kurumların, erişim sağlayıcıların, içerik ve yer sağlayıcıların hassasiyet gösterdiği ve birlikte çalışmalar yürüttüklerini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İnternetin zararlarıyla değil sağladığı faydalarla anılması, kişisel düzeyde dijital bilinci oluşmuş bireylerin artmasıyla mümkün olduğunun altını çizen Karagözoğlu, “Dijital zorbalık, çevrim içi istismar, dijital bağımlılık gibi tehlikeler, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi tehdit ederken; yalan haber ve dezenformasyon, dijital mahremiyet ve bilgi güvenliği gibi konular ise bütün bir toplumu yakından ilgilendiriyor. Kurumumuz bünyesindeki “Güvenli İnternet Merkezi” ile internetin sadece zararlı yönleri değil, getirmiş olduğu fırsatlar konusunda da çocuk, genç ve ailelerimizin farkındalığını artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı
Habere Ait Fotoğraflar