Bakan Yardımcısı Sayan: Türksat 6A'yı Haziran - Temmuz Gibi Yörüngeye Fırlatacağız
25 Nisan 2024

4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Kongresi, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Programa Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da katıldı.


Düzenlenen programın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, küreselleşen dünyanın geçirdiği hızlı değişimin en büyük öznesinin mobil teknolojiler olduğunu söyledi. 


Mobil teknolojileri vatandaşla buluşturan operatörlerin, üreticilerin ve bu hizmeti sağlayanların Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Kongresi'nde bir araya geldiğini dile getiren Sayan, "Vatandaşımızın mobil teknolojilerle daha ileri nasıl gideceğine yönelik hep birlikte sektör olarak çalışıyoruz. Birbirine bağlı cihazlar önümüzdeki dönemi şekillendirecek. Bütün bu teknolojiler ses, veri ve görüntü iletimi gibi iletişim imkanları sunarak haberleşme ve yeni kullanım alanlarıyla hayatımızı kolaylaştıracak ve toplumların daha bütünleşik hale gelmesini, adeta fiziksel sınırların da ortadan kalkmasına neden olacak." dedi.

 

Sayan, Mobilefest aracılığıyla özellikle yerliliğin ve milliliğin ne olduğunu dünyaya gösterdiklerini belirterek, Türkiye genelindeki şebekelerde yerli ürün kullanım oranının yüzde 51 olduğunu, 5G'de ortak altyapıya sahip sistemlerle yerli kullanım oranının artacağını anlattı.


Türksat 6A uydusuna değinen Sayan, "Tamamen yerli milli imkanlarla ürettiğimiz uydumuz Türksat 6A'nın da şu anda son testi yapılıyor. Haziran-temmuz gibi yörüngeye fırlatacağız. Orada çok ciddi işbirliği var. İnşallah 6A ile tamamıyla uzay ile ilgili bir gündemimiz olacak ve ihracata başlayacağız. Mobilefest'e bu sene Orta Doğu'dan, Balkanlar'dan birçok firmanın katıldığını görüyorum. Öncelikle kendi operatörlerimizi kullanacağız ve ihraç edeceğiz diyoruz. Şu anda en önemli, en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan birisi ihracatımızın artması." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.