Bakan Yardımcısı Sayan 10. Kamu Bilişim Zirvesi'ne Katıldı
19 Nisan 2024

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan Kamu Bilişim Derneği tarafından düzenlenen, 10. Kamu Bilişim Zirvesi’ne katıldı.

Zirvede konuşan Sayan, kamuda dijital dönüşüme yön veren zirve katılımcılarının istişare, bilgi ve tecrübe paylaşımlarının Türkiye'nin güçlü ilerleyişine ışık tutacağına inandığını belirtti.

Küreselleşen dünyanın evrensel gelişme aracı olan bilgi ve iletişim teknolojilerinin tüm sektörler için büyüme ve gelişmede katalizör rol oynayan stratejik bir sektör haline geldiğini vurgulayan Bakan Yardımcısı Sayan, günümüzde kamu ve özel sektör tarafından sunulan hizmetlere, konumdan ve zamandan bağımsız erişimin hızla arttığını ifade etti.

Sayan, yapılan araştırmaların, tüm şirketlerin yaklaşık yüzde 90'ının dijital öncelikli iş stratejilerini benimsediğini gösterdiğini vurgulayarak, "Küresel dijital dönüşüm harcamalarının ise 2026 yılına kadar yaklaşık 4 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor." dedi.

Türkiye'nin kamu hizmetlerinde dijitalleşme konusunda son yıllarda oldukça hızlı yol kat ettiğini belirten Sayan, geçmişte dilekçe yazılan, sıra beklenen ve kamu kurumlarını ziyaret etmek zorunda kalınan pek çok işlemin, bugün bilgisayardan ve cep telefonlarından saniyeler içerisinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Sayan, 2008 yılında e-Devlet hizmetleri sunumuna başlandığında 22 hizmet verilebilmekteyken, bugün 8 bin 100'ün üzerinde kamu hizmeti verildiği vurguladı.

Sayan, “e-Devlet ve e-Nabız'da 70 milyonu kişiye ulaşmış durumdayız. Bu güzel örneklerin temelinde, doğru ve yerinde yatırımlarla büyüttüğümüz ülkemizin güçlü haberleşme altyapısı bulunuyor. Bu sektöre yapılan yatırım, aslında tüm sektörler için yapılmış bir yatırımdır. Her zaman ülkemizin öz kaynaklarına inandık, güvendik. Ülkemizin daha da güçlü ilerleyişinde, teknolojiyi kullanan değil, kullandığını üretebilme seviyesinde ve bunu ihraç etme noktasında büyük görevler düştüğünü biliyoruz." sözleriyle konuşmasını noktaladı.